مجاری انتقال هوا به عنوان یک کالای مهم در صنعت تهویه مطبوع به شمار می رود که با گذشت زمان احساس نیاز به عایقکاری به علت : کاهش صوت،مقاومت در برابر رطوبت،بالا بردن راندمان و … در آن ایجاد شده است. این احساس نیاز سبب توسعه این بخش از صنعت تهویه مطبوع گردیده و منجر به تولید محصولاتی همچون کانال های پیش عایق و یا استفاده از عایق های مختلف به روی کانال فلزی گردیده است.

کانال های پیش عایق در چند نوع و جنس متفاوت در این صنعت تولید می شوند که از جمله آنها کانال های پلی یورتان،فنولیک،فلکسیبل،آلومینیوم،کربن،PVC،کانال پشم شیشه فشرده و … را می توان نام برد.

لازم به ذکر است که کانال پشم شیشه فشرده (FIBER GLASS DUCT) با حدود نیم قرن تجربه با سابقه ترین کانال پیش عایق جهان می باشد.

این نوع کانال اگرچه به ظاهر جدید می باشد(در کشور ایران) اما بیش از 50 سال قبل برای اولین بار در ایالات متحده امریکا طراحی و تولید شد و پس از آن در سایر کشورها به خصوص اروپا، رشد و گسترش یافت و در بسیاری از نرم افزارهای طراحی مانند DUCT SIZER به عنوان گزینه ای جهت انتخاب نوع جنس کانال مطرح گردید.

شایان ذکر است در کشور ایران، این نوع کانال قبل از انقلاب توسط شرکت JM(JOHNS MANVILLE) با همکاری شرکت پشم شیشه ایران در چندین پروژه از قبیل: برج های آ اس پ،برج های مسکونی خیام،حافظ،سعدی،همچنین پژوهشگاه علوم انسانی و…مورد استفاده قرار گرفته است.

اکنون بعد از نزدیک به 40 سال این نوع کانال پیش عایق هوا، مجددا با نام تجاری کانال سبز (GREEN DUCT) در ایران عرضه می گردد.